Rychlost internetu i kvalita signálu na vašem počítači, tabletu, notebooku, ale dnes už i herní konzoli, chytré televizi či jiném zařízení je velmi závislá na domácí síti. Zatímco poskytovatelé internetu svoji síť neustále monitorují, v domácích podmínkách se tak prakticky neděje. Veškerá kontrola se omezí na pouhé: „Podívej se, jestli ta krabička bliká.“ Poskytovatelé vědí okamžitě o výpadcích či vytíženosti sítě blížící se ke kritickým hodnotám a včas reagují, ovšem v domácí síti se problém skrývá i dlouhé roky a narůstá s počtem připojených zařízení a s jejich náročností na internet.
Jak se projeví „zanedbání“ domácí sítě v praxi, si můžeme doložit na našem zákazníkovi. Jen mu s dovolením změníme jméno. Přece jen tu máme nějaký ten rok nařízení o GDPR. Problém pana Nováka spočíval v tom, že v odpoledních a ve večerních hodinách přípojka téměř nefungovala, přestože byla připojena na páteřní uzel sítě. „Na příslušném vysílači je dostatek kapacity pro všechny připojené uživatele i v nejfrekventovanějších časech, nejsou zde žádná rušení v éteru. Při výpadku elektřiny je funkční automatické přepnutí vysílacího bodu na záložní zdroj. Úroveň signálu na spoji vysílač – přijímací zařízení zákazníka je v pořádku,“ popisuje začátek řešení stížnosti pana Nováka vedoucí technik DOBNET Miroslav Hofbauer. Postupnou diagnostikou se zjistilo, že internet vypadne ve chvíli, kdy syn pana Nováka usedne k počítači a začne hrát hry.
Pro připojení celého domu byl využíván jeden, byť kvalitní wifi router. Ten se sice dokázal vypořádat s běžným provozem, ale z herních portálů přicházelo tolik požadavků, že ho to vytížilo na maximum a už nebyl schopen zpracovávat nic jiného.
Pomoc pro pana Nováka byla jednoduchá. „K počítači byl doveden kabel a wifi síť byla posílena dalším routerem, který společně s prvním tvoří tzv. mesh síť. Ta umožňuje připojení zařízení bezdrátovým systémem k více wifi routerům vhodně rozmístěným v prostoru,“ vysvětluje Miroslav Hofbauer. Routery dokonale pokrývají všechny prostory stejně kvalitním signálem. Pokud po takovém vyřešení sítě procházíte se svým zařízením po domě, ani nepoznáte, že si třeba váš telefon předávají jednotlivé routery. Tvoří totiž ucelenou funkční síť s kvalitním pokrytím prostoru bezdrátovým signálem. „Od té doby výpadky připojení ustaly, syn může bez problémů zasednout k hrám, pan Novák se věnuje práci a paní Nováková dokonce ve stejnou dobu sleduje YouTube,“ dokládá Hofbauer.
V historických dobách internetového připojení stačil jeden kabel, který se z routeru poskytovatele připojil do počítače zákazníka. Později, s příchodem notebooků, stačil jeden wifi router, který vám „pokryl dům i zahradu“. Jak se počet zařízení připojených na internet zvyšuje a jde v ruku v ruce s potřebou vyšších rychlostí, přestává jeden router vyhovovat.
Dnes nestačí připlatit si u operátora za co nejvyšší rychlost. Je nutné investovat do kompletního řešení domácí sítě. V některých případech je potřeba zákazníka upozornit, že využívané koncové zařízení již neodpovídá dnešním standardům a nemůže plně využít nabízené rychlosti, protože toho není technicky schopno. Řešení domácí sítě je vhodné zvažovat nejen z pohledu vhodných routerů a dalších zařízení ale také podle způsobu připojení počítačů, notebooků a konzolí i televizí.
Máte pocit, že internet nefunguje podle vašich představ? Volejte na 277 001 111.
Počet přečtení celkem: 824 , z toho 1 dnes